Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění OSVČ se v roce 2027 znovu zvýší. Podnikatelé s hlavní samostatnou činností, na které se vztahují minimální odvody, budou měsíčně platit celkem 8 769 Kč. Oproti současné částce jde o zvýšení o 458 Kč měsíčně. Vyšší budou také minimální zálohy u vedlejší činnosti a dobrovolné nemocenské pojištění.
Vláda 21. září 2026 schválila parametry, ze kterých se odvody pro rok 2027 počítají. Všeobecný vyměřovací základ činí 48 900 Kč a přepočítací koeficient 1,0565. Z jejich součinu vychází průměrná mzda pro účely pojistného 51 663 Kč.
Původní návrh počítal s průměrnou mzdou 51 947 Kč, proto dřívější odhady předpokládaly o něco vyšší odvody. Po zpřesnění vstupních údajů jsou výsledné částky nižší.
Přehled minimálních plateb pro rok 2027
| Platba | Současná částka | Rok 2027 | Rozdíl |
| Sociální pojištění, hlavní činnost | 5 005 Kč | 5 281 Kč | +276 Kč |
| Zdravotní pojištění, hlavní činnost | 3 306 Kč | 3 488 Kč | +182 Kč |
| Celkem, hlavní činnost | 8 311 Kč | 8 769 Kč | +458 Kč |
| Sociální pojištění, vedlejší činnost | 1 574 Kč | 1 660 Kč | +86 Kč |
| Sociální pojištění začínající OSVČ | 3 575 Kč | 3 772 Kč | +197 Kč |
| Dobrovolné nemocenské pojištění | 243 Kč | 270 Kč | +27 Kč |
Sociální pojištění OSVČ v roce 2027
Záloha na důchodové pojištění se odvozuje od vyměřovacího základu OSVČ. U podnikatele, který vykonává činnost po celý rok, odpovídá vyměřovací základ 55 % jedné dvanáctiny ročního daňového základu. Sazba pojistného činí 29,2 %.
Pokud takto vypočtený základ nedosáhne zákonného minima, použije se minimální vyměřovací základ. OSVČ proto musí platit alespoň minimální zálohu, pokud se na ni povinnost minimálního odvodu vztahuje.
Pro hlavní činnost bude v roce 2027 minimální měsíční vyměřovací základ odpovídat 35 % průměrné mzdy. Po zákonném zaokrouhlení vychází na 18 083 Kč. Minimální záloha na důchodové pojištění proto vzroste na 5 281 Kč měsíčně.
Současná minimální záloha činí 5 005 Kč. Rozdíl je 276 Kč měsíčně.
Nižší minimum pro začínající OSVČ
Zvýhodnění zůstává zachováno pro podnikatele, kteří zahájili samostatnou výdělečnou činnost a v předchozích 20 letech ji nevykonávali.
Po dobu prvních tří let se u nich minimální vyměřovací základ pro sociální pojištění počítá z 25 % průměrné mzdy. V roce 2026 činí minimální záloha 3 575 Kč, od roku 2027 vzroste na 3 772 Kč měsíčně.
Rozdíl tedy činí 197 Kč.
Vedlejší činnost: minimální záloha bude 1 660 Kč
U vedlejší samostatné činnosti se minimální měsíční vyměřovací základ stanovuje jako 11 % průměrné mzdy. Pro rok 2027 vychází po zaokrouhlení na 5 683 Kč.
Minimální sociální záloha pak činí 29,2 % z této částky, tedy 1 660 Kč měsíčně. Oproti současným 1 574 Kč jde o zvýšení o 86 Kč.
Vedlejší činnost se může týkat například lidí, kteří současně pracují v zaměstnání, studují, pobírají důchod nebo rodičovský příspěvek. Samotné posouzení hlavní a vedlejší činnosti se ale řídí zákonnými podmínkami pro konkrétní situaci.
Roční a maximální vyměřovací základ
Pokud OSVČ vykonává činnost všech 12 měsíců, minimální roční vyměřovací základ bude v roce 2027 činit:
- 216 996 Kč u hlavní činnosti,
- 68 196 Kč u vedlejší činnosti.
Při kratší době podnikání se minimální základ násobí pouze počtem měsíců, ve kterých byla samostatná výdělečná činnost skutečně vykonávána.
Maximální vyměřovací základ pro sociální pojištění odpovídá 48násobku průměrné mzdy. V roce 2027 tedy dosáhne 2 479 824 Kč. Po dosažení tohoto maximálního vyměřovacího základu se další sociální pojistné z částky nad stanovenou hranici neodvádí.
Rozhodná částka u vedlejší činnosti vzroste
U OSVČ s vedlejší činností hraje roli také rozhodná částka. Podle ní se určuje, zda podnikateli vznikne povinná účast na důchodovém pojištění.
Pokud daňový základ z vedlejší samostatné činnosti dosáhne stanoveného limitu, účast na důchodovém pojištění je povinná. U hlavní činnosti se tento test nepoužívá, protože účast je povinná vždy.
Pro rok 2026 činí rozhodná částka 117 521 Kč. Pro rok 2027 se zvýší na 123 991 Kč.
Částka pro rok 2027 vychází z výpočtu:
48 900 × 1,0565 × 2,4 = 123 991 Kč po zaokrouhlení
Při posuzování výsledků za rok 2026 se používá ještě limit 117 521 Kč. Pokud jej OSVČ s vedlejší činností za rok 2026 nepřekročí a nevznikne jí účast z jiného důvodu, nebude za tento rok odvádět důchodové pojištění a v roce 2027 nebude platit zálohy. Limit 123 991 Kč se vztahuje až na rok 2027.
Nemocenské pojištění OSVČ bude také dražší
Nemocenské pojištění zůstává pro OSVČ dobrovolné.
Minimální měsíční platba se v roce 2027 zvýší ze současných 243 Kč na 270 Kč. Podnikatel, který se nemocenského pojištění dobrovolně účastní, tak zaplatí o 27 Kč měsíčně více.
Zdravotní pojištění vzroste na 3 488 Kč
Minimální záloha na zdravotní pojištění se také odvozuje od průměrné mzdy.
Vyměřovací základ OSVČ odpovídá 50 % daňového základu, tedy rozdílu mezi příjmy a výdaji. U osob, na které se vztahuje minimální vyměřovací základ, však nemůže být nižší než polovina průměrné mzdy.
Pro rok 2027 je polovina průměrné mzdy 25 831,50 Kč. Tato částka se při výpočtu minimálního základu nezaokrouhluje.
Sazba zdravotního pojištění činí 13,5 %. Výsledná záloha se zaokrouhluje nahoru na celé koruny, takže minimální měsíční platba bude 3 488 Kč.
V roce 2026 činí minimum 3 306 Kč. Měsíční nárůst tedy dosáhne 182 Kč.
Jak je to se zdravotním pojištěním při vedlejší činnosti
U zdravotního pojištění neplatí pro všechny OSVČ stejný minimální odvod.
Pokud podnikatel vykonává samostatnou činnost vedle zaměstnání a ze zaměstnání se odvádí pojistné alespoň z příslušného minima, nemusí během roku platit zálohy na zdravotní pojištění. Pojistné následně doplatí podle skutečného výsledku po podání přehledu.
Také další skupiny OSVČ mohou mít výjimku z povinnosti dodržovat minimální vyměřovací základ. Konkrétní režim proto závisí na důvodu, proč je podnikání považováno za vedlejší nebo proč se na podnikatele minimum nevztahuje.
Hlavní OSVČ zaplatí celkem 8 769 Kč měsíčně
Pro podnikatele s hlavní činností, kteří platí minimální zálohy, bude základní měsíční součet v roce 2027 následující:
Sociální pojištění: 5 281 Kč
Zdravotní pojištění: 3 488 Kč
Celkem: 8 769 Kč měsíčně
Současný součet je 8 311 Kč, takže měsíční zatížení vzroste o 458 Kč. Za celý rok jde při stejné výši záloh o rozdíl 5 496 Kč.
Dobrovolné nemocenské pojištění se do tohoto součtu nezapočítává.
Zdravotní pojištění pro OBZP v roce 2027
Vyšší minimální mzda ovlivní také osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP).
Minimální mzda pro rok 2027 činí 24 900 Kč. Zdravotní pojištění OBZP se vypočítává sazbou 13,5 % z minimální mzdy.
Měsíční platba proto bude 3 362 Kč.
Koho se zvýšení dotkne nejvíce
Vyšší minimální odvody zasáhnou velkou část podnikatelů. Podle dřívějších údajů Ministerstva práce a sociálních věcí platí minimální zálohy na důchodové pojištění přibližně 60 % OSVČ.
Dopad bude nejviditelnější u podnikatelů s hlavní činností a nižším daňovým základem, kteří se dlouhodobě pohybují právě na minimálních odvodech. U OSVČ s vyšším ziskem se skutečná výše pojistného odvíjí od jejich vyměřovacího základu a nemusí odpovídat uvedenému minimu.
Klíčové body
- Minimální sociální záloha pro hlavní OSVČ vzroste v roce 2027 na 5 281 Kč.
- Minimální zdravotní záloha vzroste na 3 488 Kč.
- Hlavní OSVČ na minimálních zálohách zaplatí dohromady 8 769 Kč měsíčně, tedy o 458 Kč více než nyní.
- Začínající OSVČ splňující zákonné podmínky budou na sociálním pojištění platit minimálně 3 772 Kč.
- Minimální sociální záloha pro vedlejší činnost bude 1 660 Kč.
- Rozhodná částka pro povinnou účast vedlejší OSVČ na důchodovém pojištění vzroste na 123 991 Kč.
- Dobrovolné nemocenské pojištění bude stát minimálně 270 Kč měsíčně.
- OBZP budou při minimální mzdě 24 900 Kč odvádět na zdravotním pojištění 3 362 Kč měsíčně.
Pokud potřebujete spočítat zálohy OSVČ pro rok 2027, posoudit hlavní a vedlejší činnost nebo zkontrolovat odvody na sociální a zdravotní pojištění, tým 360WEDO se této oblasti dlouhodobě věnuje.
Zdroj:
https://www.mesec.cz/clanky/minimalni-zalohy-osvc-pristi-rok-vzrostou/

